Treść głównego artykułu
Abstrakt
W przedstawionym tekście podjęto problematykę rodziny jako podmiotu oddziaływań poradniczych oraz terapeutycznych. Za cel autor postawił sobie swoiste zindeksowanie zasadniczych obszarów trudności przeżywanych przez współczesną rodzinę. Pytania, które sobie stawia, przyjmują postać: Jakie obszary trudności spotykają współczesną rodzinę na poszczególnych etapach jej rozwoju? Czy i jakiej pomocy potrzebuje współczesna rodzina z zewnątrz? Rodzina od wielu dziesięcioleci stanowi podmiot pracy pomocowej o charakterze psychopedagogicznym. Jej formy zmieniają się i wciąż są doskonalone. Konieczność prowadzenia takiej działalności wynika ze specyfiki współczesnej rodziny oraz zmian społeczno-kulturowych oddziałujących na nią. Przeobrażenia te wpływają na wszystkie pokolenia oraz na rodzinę na każdym etapie jej rozwoju. Wydaje się, że cenna jest coraz większa gotowość członków wspólnot do korzystania z pomocy tego typu, a co za tym idzie zwiększanie się kultury terapeutycznej we współczesnym społeczeństwie. Umożliwia to bowiem wykorzystanie poradnictwa oraz terapii rodzinnej, tak by wzmacniać tę podstawową wspólnotę. W tekście wykorzystano literaturę przedmiotu oraz posłużono się odniesieniami do praktycznej działalności pomocowej.
Słowa kluczowe
Szczegóły artykułu
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Licencja
Autor/współautor upoważniony przez pozostałych współautorów do ich reprezentowania (autor korespondencyjny) zgłoszonego „utworu” oświadcza, że przysługują mu autorskie prawa do utworu, które nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem. Utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób, ani nie jest ograniczony prawami na rzecz osób trzecich. Utwór nie był wcześniej publikowany pod tym samym lub innym tytułem, nie stanowi również części innej publikacji. Utwór nie jest obecnie przedmiotem postępowania w innym wydawnictwie.
Autor/Współautor zgłasza utwór do publikacji w czasopiśmie „Studia Poradoznawcze” i tym samym potwierdza, że:
- Utwór został przygotowany zgodnie z zasadami edytorskimi obowiązującymi w czasopiśmie.
- Utwór zawiera informacje o źródłach finansowania badań, które stanowiły podstawę jego opracowania.
- Wyraża zgodę na przekazanie utworu do podwójnej recenzji, na podstawie której redakcja podejmie decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu utworu do publikacji.
- Wyraża zgodę na dokonanie przez redakcję koniecznych zmian utworu wynikających z opracowania redakcyjnego.
- Zobowiązuje się do niezwłocznego dokonania korekty autorskiej utworu, po jego akceptacji przez redakcję. Niedokonanie korekty autorskiej w terminie 14 dni od daty otrzymania materiałów, traktowane będzie za zgodę na wydanie utworu w postaci przekazanej do korekty.
Autor/Współautor udziela Dolnośląskiej Szkole Wyższej nieodpłatnej, nieograniczonej terytorialnie i czasowo nieodpłatnej licencji niewyłącznej na korzystanie z utworu pod warunkiem jego przyjęcia do opublikowania w czasopiśmie „Studia Poradoznawcze”, na następujących polach eksploatacji:
- Utrwalanie, zwielokrotnianie i wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową i zapisu elektronicznego.
- Orotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono: wprowadzanie do obrotu, sprzedaż, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym, również w sieci Internet.
- Włączenie utworu w skład utworu zbiorowego.
- Tłumaczenia na inne języki i rozpowszechniania tych tłumaczeń.
Autor/Współautor wyraża zgodę na udostępnianie utworu przez Dolnośląską Szkołę Wyższą na licencji:
Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe,
której pełny tekst dostępny jest na stronie internetowej: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode
Referencje
- Adamski, F. (2002). Rodzina. Wymiar społeczno-kulturowy. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Boryś, W. (2005). Słownik etymologiczny języka polskiego. Wydawnictwo Literackie.
- Cisło, M. (1983). Budować – „chronić wzrastanie”. Więź, (2), 104-106.
- Corinne, M. (2007). Żadnych bachorów. 40 powodów by nie mieć dzieci. Agencja Reklamowa G+J Gruner+Jahr Polska.
- Czabała, J.C. (2002). Czynniki leczące w psychoterapii. Wydawnictwo Naukowe PWN.
- Duch-Krzysztoszek, D. (2003). Małżeństwo, seks, prokreacja. Analiza socjologiczna. Wydawnictwo Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.
- Dyczewski, L. (2004). Kreatywna rola rodziny w kształtowaniu dziedzictwa kulturowego i rozwoju społeczności lokalnej. W: G. Soszyńska (red.), Rodzina Myśl i działanie (s. 71-86). Polihymnia.
- Fuszara, M. (2002). Nowy kontrakt płci?. W: M. Fuszara (red.), Kobiety w Polsce na przełomie wieków. Nowy kontrakt płci? (s. 7-12). Wydawnictwo Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.
- Goldenberg, H., Goldenberg, I. (2006). Terapia rodzin. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Gottman, J., Silver, N. (2014). Siedem zasad udanego małżeństwa. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Kozłowska, A. (2005). Zaburzenia życia uczuciowego dziecka problemem rodziny. Jak pomóc rodzinie i dziecku?. Wydawnictwo Akademickie Żak.
- Ładyżyński, A. (2020). Życie rodzinne jako szansa rozwoju osobowego z perspektywy pedagogicznej rodziny. Wydawnictwo Atut.
- Ładyżyński, A. (2022). „Kłopoty z dziećmi” jako źródło inicjacji pracy terapeutycznej rodziny. W: J. Brągiel, B. Górnicka (red.), Rodzicielstwo – wybrane obszary trudności i wsparcia (s. 33-41). Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego.
- Napier, A. (2008). Małżeństwo: krucha więź. W poszukiwaniu partnerstwa i trwałości. Wydawnictwo Znak.
- Ostoja-Zawadzka, K. (1999). Cykl życia rodzinnego. W: B. de Barbaro (red.), Wprowadzenie do systemowego rozumienia rodziny (s. 18-30). Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Stierlin, H., Rucker-Embden, I., Wetzel, N., Wirsching, M. (1999). Pierwszy wywiad z rodziną. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
- Szlendak, T. (2010). Socjologia rodziny: edukacja, historia, zróżnicowanie. Wydawnictwo Naukowe PWN.
- Titkow, A. (2007). Tożsamość polskich kobiet. Ciągłość, zmiana, konteksty. Wydawnictwo Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.
- Tyszka, Z. (1994). Rodzina w świecie współczesnym – jej znaczenie dla jednostki i społeczeństwa. Roczniki Socjologii Rodziny, 6, 23-39.
- Willan-Horla, L. (2008). Czy współczesne kobiety potrzebują małżeństwa?. W: W. Muszyński, E. Sikora (red.), Miłość. Wierność i uczciwość na rozstajach współczesności. Kształty rodziny współczesnej (s. 137-152). Wydawnictwo Adam Marszałek.
- Wojciechowska, L. (2008). Syndrom pustego gniazda. Dobrostan matek usamodzielniających się dzieci. Instytut Psychologii PAN.
- Zalewski, B., Pinkowska-Zielińska, H. (2021). Kiedy terapia pary jest pomocna?. W: B. Zalewski, H. Pinkowska-Zielińska (red.), Diagnoza par w różnych podejściach (s. 1 50). Wydawnictwo Naukowe PWN.
- Ziemska, M. (1979). Rodzina a osobowość. Wiedza Powszechna.